Bets10'un Yeni Sitesi Milyar'da 8.000 TL Hoşgeldin Bonusu Sizi Bekliyor! Hemen Üye Ol!

“Bitcoin Çakıldı” Haberleri Kasıtlı mı Çıkarılıyor?

bitcoin düşüş tablosuBitcoin’in değerindeki düşüş ulusal basında ve dünya basınında “Bitcoin çakıldı, Bitcoin öldü” tarzı haberlerin yapılmasına sebep oluyor. Bitcoin’in değer kaybına uğraması acaba gerçekten bir serüvenin sonu mu?

Bitcoin’in değer kaybı medyada sanki ilk kez bu şekilde bir değer kaybı yaşanıyormuş gibi lanse ediliyor. Bitcoin değer kaybı şeklinde bir Google araması yapılsa dahi son yıllarda birçok kez bu şekilde haberler yapıldığı görülecek. Tabii ki her değer kaybının farklı dinamikleri mevcut ama Bitcoin’in tamamen yok olduğuna dair haberlerin yapılmasının belli birkaç sebebi var.

Bitcoin Piyasa Tarafından İstenmiyor

Bitcoin’in bittiğine dair haberlerin yapılmasının temel sebebi bu yöntemin aslında var olmasının birçok kişiye zararı dokunmasıdır. Düzene çomak sokmak için geliştirilen bu yöntem masrafsız para transferi sağlıyor. Haliyle yıllardır para transfer işlemlerinden ücret talep eden yerler bu yöntemin popüler olmasını istemiyorlar.

Düşüş olduğunda yapılan haberlerin insanların bir daha bu yönteme yönelmemesi için çıkarıldığına inanıyoruz. Güveni zedeleyen ve algılarla oynayan medya, birçok konuda insanları yönlendirdiği gibi Bitcoin konusunda da insanları yönlendirmeyi amaçlıyor. Goebbels’in “bana satılmış bir medya ver, sana cahil bir toplum sunayım” cümlesinin aslında boşa söylenmediği de böylece anlaşılıyor.

Haberler Tamamen Asılsız mı?

Bitcoin’in bir değer kaybettiği aşikar ama Bitcoin bitti, artık Bitcoin bir işe yaramaz tarzı haberlerin gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz. 3 yıl önce sadece 600 TL olan Bitcoin’in halen değer 20.000 TL civarında. Dolayısıyla ne denli bir düşüş olursa olsun Bitcoin’in bir şekilde yoluna devam edeceğini düşünüyoruz.

Bitcoin değeri artar mı sorusunun yanıtını ise şu an için vermek pek mümkün değil. Geçmişte de birtakım dalgalanmalar oluyordu ama genellikle bu dalgalanmalar teknoloji odaklıydı. Ekonomi ile ve dış etkenlerle açıklanan dalgalanmaları bir şekilde açıklamak mümkündü ama şu anki durum biraz farklı. Diğer yandan hemen hemen her kripto para analisti er ya da geç Bitcoin’in yükselişe geçeceğine inanıyor. Tabii ki bunun ne zaman gerçekleşeceğini söylemek şu an için epey zor. Bekleyip göreceğiz…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top